Historie

1837

Císařský katastr

Ulice se jmenuje Německá, protože se tudy šlo přes Petrovice a Hartmanice do německých zemí. Jak šel čas, tak se ulice jmenovala Palackého, Slovenského národního povstání, a dnes Americké armády. Hodně vody uteklo ve "Wattawa Fluß"...

1910

Za císaře pána

Náš dům druhý zprava. Středověká brána na konci ulice byla zbořena r. 1842. Ulice je už vydlážděná, ale ještě po ní sem tam chodí slepice. Život bez aut.

6. května 1945

Americké tanky

Kolem poledne přijíždí osvoboditelé. 4. pancéřová divize 3. armády USA přesune jedinou cestou kolem našeho domu přes náměstí dále do Čech ohromné množství těžké techniky. V Praze mezitím teče krev na barikádách.

1980

Socialistické přestavby

Tvář domu se po několika přestavbách změnila k nepoznání. Kde býval v přízemí krám, udělal se byt. Formát oken se úplně změnil. Vrata byla přizpůsobena pro vjíždění trabantu.

Devadesátky

Éra podnikání

V této podobě se dům vynořil z devadesátých let 20. století, během nichž podnikatelé vrátili do ulice čilý obchodní ruch.

2006-2010

Velká rekonstrukce

Během pěti let se dům proměnil do dnešní podoby podle projektu plzeňské kanceláře Hausner & Rieger, pod vedením stavitele Miroslava Šperla, nákladem současných majitelů.

2009

Proměna ulice

V ulici Americké armády došlo k zavedení režimu obytné zóny a nivelaci chodníků a vozovky. Řešení chodníku v rovině s vozovkou vzešlo z podnětu majitele Jablíčka.